Що робити у разі радіаційної аварії: важливі поради від МВС
Як захиститися від радіації вдома у випадку катастрофи: важливі правила від МВС, які врятують вам життя.
На тлі заяв про загрозу вчинення теракту окупантами на Запорізькій АЕС, у МВС підготували низку порад, що потрібно робити у разі радіаційної загрози.
Сподіваємось, що ці правила ніколи не знадобляться, але зважаючи на те, що країна-агресорка не дотримується жодних законів та правил ведення війни, кожен українець повинен знати базові правила у разі радіаційної небезпеки.
1. Перебувайте в укритті
Це може бути підвал або середина будівлі – головне, аби подалі від стін і даху, адже радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель.
Варто також тримати поруч домашніх тварин, не дозволяйте їм гуляти на вулиці. Якщо можливо, залишайтеся в кімнаті без вікон і зовнішніх дверей, зачиняйте вікна та двері, ущільніть отвори підручними засобами (скотч, змочена водою тканина тощо) та вимикайте системи вентиляції (кондиціонери або обігрівачі) у вашому будинку. Залишайтесь в укритті, допоки офіційна влада не надала інших вказівок.
Фото: МВС
2. Слідкуйте за офіційними джерелами інформації
Повідомленнями від ДСНС, поліції, місцевої і центральної влади. Увімкніть телебачення, радіо, слідкуйте за офіційними каналами місцевої влади.
3. Знезаразьте себе
Зніміть верхній шар одягу. Так можна позбудетися до 90% радіоактивного матеріалу.
Запакуйте заражений одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер, тримайте його далі від людей і домашніх тварин.
4. Помийтесь, якщо є така можливість
Прийміть душ з милом, голову помийте шампунем. Не використовуйте кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити радіоактивний матеріал на вашому волоссі. Не тріть і не подряпайте шкіру, аби радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани.
Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини тіла. Якщо доступу до води немає, протріть тіло вологими серветками або вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на руки й обличчя, протріть повіки, вії, вуха.
5. Одягніть чистий одяг
Допоможіть вашим рідним і близьким зробити всі вище перераховані пункти. За можливості робіть це в рукавичках і масці чи респіраторі.
6. Безпека води та харчових продуктів
У разі радіаційної небезпеки лише вода в пляшках залишатиметься не забрудненою. Пакування захищає рідину і їжу всередині від радіоактивних речовин.
Тож майте запас води у пляшках чи інших герметичних контейнерах, а харчові продукти у консервах, банках, тощо. Також безпечною є їжа з холодильника та морозильної камери.
7. Коли варто приймати йодид калію?
Йодид калію – не захищає людей від радіації, а захищає тільки щитоподібну залозу від впливу радіоактивного йоду.
Йодид калію слід приймати лише, якщо ви отримали таку вказівку від органів влади чи ДСНС. Приймати йодид калій для "профілактики" без потреби – неможна, адже це може зашкодити вашому здоров’ю.