Копайгородська селищна громада
Вінницька область, Жмеринський район

Небезпека переохолодження та обмороження

Дата: 10.02.2023 11:37
Кількість переглядів: 174

Фото без опису

Небезпека переохолодження та обмороження

 

Тривале перебування на холоді згубно впливає в першу чергу на дрібні кровоносні судини кінцівок. Першими замерзають пальці рук та ніг, а також вуха та ніс – вони найменше захищені через те, що в них тонкий жировий прошарок.

Небезпеку переохолодження та обмороження при сильних морозах більшість людей сприймають як неправильний підбір одягу, який зберігає тепло і  це вірно. Щоб почуватися комфортно в зимову холоднечу, правильно підібраного теплого одягу не завжди достатньо. На допомогу приходить і правильне харчування. Перед виходом на вулицю в холодну погоду необхідно добре поїсти. Чим нижча температура на вулиці, тим калорійнішим має бути саме цей прийом їжі. Але їсти потрібно не будь-що. Кращий спосіб зігрітисяце з’їсти великий шматок м’яса або риби. Допоки організм перетравлюватиме білкице буде достатньо довго - до 8-9 годин), він буде гарячим, як піч. У раціоні обов’язково має бути гаряча їжа: супи, тушковане м’ясо й овочі, каші, теплі салати, гарячі напої. Але не перестарайтеся: їжа повинна бути гарячою рівно настільки, наскільки це комфортно для організму. Дуже цінними з погляду теплотворного ефекту є сполучення м’яса з іншими продуктами, які підсилюють його корисні властивості, насамперед це цибуля, часник, хрін.

Взимку, особливо нині, коли через обстріли росії в Україні застосовують віялові та аварійні відключення світла, важливо розуміти, як зігріти себе та акумулювати тепло. Єдиного та універсального правила немає, однак є кілька дієвих порад, які точно можуть допомогти вам зігрітися. Отже, перше правило – це багатошаровість.

Саме багато шарів одягу не лише добре зігрівають, а й рятують від перегріву. Ближче до тіла найкраще одягати нижню білизну та шкарпетки з натуральних (бавовняних) тканин та термобілизну, а за її відсутності — футболку + колготки або футболку + підштаники. Далі теплий та вільний одяг. Чим більше на вас буде шарів одягу, тим легше утримати тепло, оскільки між різними шарами одягу утворюється прошарок із повітря. Крім багатошаровості важливо, щоб одяг був просторим і не сковував рухів. Друге – зручне та тепле взуття. Пам’ятайте, що взуття повинне бути за розміром. Дуже важливо носити взимку зручне зимове взуття з хутряною підкладкою і на стійкій підошві. Якщо взуття буде тісним і перешкоджатиме нормальному кровообігу, ваші ноги швидко втрачатимуть тепло. Третєнайбільше тепла виходить через відкриті ділянки тіла (зап’ястяшию). Тож не рекомендується носити вкорочені штани та занижені шкарпетки, відкриті зап’ястя та неприкрита шия – як результат ми мерзнемо навіть за найтеплішої куртки. Четвертеобов’язково оберігайте голову від холодних температур та вітру. Однак, якщо ви багато рухаєтесь, то варто обирати не занадто теплі шапки. Є загроза спітніти, а на морозі це ще гірше, ніж змерзнути.

Дуже небезпечним з точки зору зігрівання організму на морозі - це зігріватися алкоголем. Адже алкоголь (а разом з ним – і сигарети) шкідливі за будь-якої погоди. Вживання спиртного на вулиці в мороз або холод створює ілюзію тепла і водночас призводить до величезної його втрати. А куріння уповільнює кровообіг у руках та ногах, тим самим сприяючи ще більшому замерзанню. Тому людина напідпитку гріє не себе, а навколишнє середовище. Крім того, алкоголь притупляє увагу та відчуття переохолодження, а значить ризик замерзнути виростає в рази. Прикраси — ще один чинник швидшого замерзання. Адже каблучки уповільнюють рух крові в пальцях, отже, вони швидше замерзають. Взагалі метал швидко охолоджується і під час контакту зі шкірою може призвести до її обмороження. Тому не лише кільця, але із сережки у вухах теж сприяють переохолодженню.

Ознаки переохолодження: тремтіння, «воскові» плями, оніміння, виснаження, втрата пам’яті, нечітка вимова, млявість, сонливість. У дітей ознаки переохолодження можна помітити, якщо шкіра яскраво-червона та холодна, а вони самі дуже мляві. Обмороження – ушкодження ділянок тіла внаслідок впливу низької температуриНайвразливішими є відкриті ділянки шкіри: ніс, вуха, щоки, підборіддя, пальці рук або ніг. Ознаки: білий або сіро-жовтий колір ділянок шкіри; тверда на дотик, воскова шкіра; оніміння.

Пам’ятайте, якщо ви відчуваєте, що шкіра замерзла і почала поколювати, свербіти, потрібно терміново шукати місце, де зігрітися, випити теплий напій та поїсти. І у жодному разі не розтирайте замерзлу шкіру нічим, особливо снігом! Особливо якщо шкіра сильно почервоніла. Якщо ж температура тіла нижча за 34 градуси, то потрібна госпіталізація.

Важливо не ігнорувати цей вид травми, оскільки тривалість її лікування понад удвічі перевищує тривалість лікування постраждалих з опіками.

 

Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства

Жмеринського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь