Копайгородська селищна громада
Вінницька область, Жмеринський район

Профілактичні заходи щодо боротьби зі сказом

Дата: 21.04.2023 16:34
Кількість переглядів: 418

Фото без опису

    Сказ – особливо небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини. Характеризується гострим перебігом, ураженням нервової системи і закінчується летально. Збудником хвороби є нейротропний РНК-вмісний вірус, який відноситься до ряду Mononegavirales, родини Rhabdoviridae, роду Lyssavirus.

  Після проникнення через пошкоджену шкіру чи слизову оболонку вірус сказу переміщується по нервовим закінченням у напрямку центральної нервової системи, а потім периневральним шляхом він попадає в слинні залози, виділяючись з слиною. Інкубаційний період триває від декількох днів до 1 року і більше (в середньому – 1-2 місяці).

   Збудник сказу не стійкий в зовнішньому середовищі. Він чутливий до дії ультрафіолетових і прямих сонячних променів, гине при звичайних режимах пастеризації. Прогрівання за температури 600С інактивує його протягом 5 хвилин, кип’ятіння – миттєво. Найбільші концентрації дезінфікуючих речовин (лугів і кислот, 2-3 % розчин хлораміну), 45-70 % етиловий спирт, мильний розчин і 5-7 % розчин йоду інактивують вірус протягом однієї хвилини. В слині вірус зберігається до однієї доби, в гниючому матеріалі – до 15 діб, в гліцерині – до 90 діб, в замороженому стані – більше двох років.

   Хвороба має три послідовні стадії розвитку: продромальний період; період збудження; період паралічів. Продромальний період (передвісники сказу) характеризується підвищеною чутливість до шуму, світла, дотику, порушенням зору, спотворенням апетиту, незначним підвищення температури тіла. Періоду збудження характерні агресивність, відсутність страху перед людиною, приступи буйства, несамовитості, судоми. Період паралічів – знижується больова чутливість, розвиваються паралічі жуйних м’язів, язика, глотки, потім задніх кінцівок і всього тіла, після чого наступає смерть.

    Основним джерелом інфекції є хворі на сказ м’ясоїдні тварини. Резервуаром збудника у природі є дикі м’ясоїдні, в основному червоні лисиці.

      З метою своєчасного виявлення і недопущення захворювання тварин на сказ  органи  лісового  господарства,  охорони  природи, мисливського господарства і заповідників зобов'язані: систематично обстежувати угіддя,  де мешкають дикі тварини, і при виявленні їх  трупів  або  вбитих  з  підозрілою  поведінкою звірів (відсутність боязливості, неспровоковане нападіння на людей чи  тварин)  негайно  повідомляти  працівників  державної   служби ветеринарної   медицини   і   надсилати   матеріал  у  ветеринарну лабораторію для дослідження на сказ; проводити  боротьбу  з  бродячими  собаками  та  котами   в мисливських угіддях, включаючи зелені зони навколо міст; не допускати  до  полювання  не  вакцинованих  проти  сказу собак, про що у мисливців повинні бути відповідні документи.

      Власники тварин,  керівники  господарств  незалежно  від форм власності та спеціалісти ветеринарної медицини зобов'язані: дотримуватись діючих правил тримання собак,  котів і  хижих тварин     у     населених     пунктах    України; доставляти собак, а в необхідних випадках і котів в строки, встановлені органами  державної  влади,  в  установи  ветеринарної медицини  для  клінічного  огляду і профілактичного щеплення проти сказу. Всі собаки, а в зонах постійного неблагополуччя за рішенням органів   державної   ветеринарної  медицини  і  коти,  підлягають обов'язковому  щепленню  проти  сказу,  як  правило,  на   протязі липня-вересня  кожного  року.  Тварин,  не  щеплених  проти сказу, вакцинують з профілактичною метою незалежно від пори року. Про  кожний випадок укусу свійських тварин дикими хижаками, бродячими чи здичавілими собаками або котами,  а також при підозрі на  захворювання  тварин  сказом негайно повідомляти ветеринарного спеціаліста,  який обслуговує  господарство,  населений  пункт  та негайно ізолювати таких тварин.

      Собаки,  коти та інші  тварини,  що  покусали  людей  чи тварин,    повинні   бути   негайно   доставлені   їх   власниками (підприємством,  установою,  організацією та ін.) або особами, які займаються відловом бродячих собак та котів,  в найближчу установу державної ветеринарної медицини для огляду  та  карантинування  на протязі 10 днів.

     В окремих випадках,  при наявності  загородженого  двору  або приміщення,  з  дозволу  установи  державної ветеринарної медицини тварина,  що покусала людей або інших тварин,  може бути  залишена під   розписку   у  власника  при  умові,  що  він  зобов'язується утримувати її на прив'язі або в ізольованому приміщенні на протязі 10  днів і дозволяти спеціалісту ветеринарної медицини здійснювати нагляд за цією твариною.

     Результати нагляду  за карантинованими тваринами реєструють в спеціальному журналі і по  телефону,  а  потім  письмово  про  них повідомляють  медичну  установу,  в яку  звернулися потерпілі від покусу люди.

     Продаж, купівля та вивезення собак, котів, а також диких тварин  в  інші  міста,  райони  і  області  дозволяється  лише  з благополучної  місцевості  при  наявності  ветеринарної  довідки з відміткою в ній про щеплення проти сказу (для собак  і  котів)  не менше  ніж  за 30 днів до вивезення.  Строк закінчення імунітету у щеплених  тварин  визначається  в  залежності  від   вакцини,   що застосовувалась.

      Враховуючи природне поширення сказу тварин, заходи по боротьбі з ним здійснюються комплексно органами державної ветеринарної медицини, охорони здоров'я, житлово - комунального і лісового господарства, товариствами мисливців під керівництвом надзвичайних протиепізоотичних комісій та органів державної влади на місцях.

 

Жмеринське районне управління

Головного управління Держпродспоживслужби

у Вінницькій області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь