Копайгородська селищна громада
Вінницька область, Жмеринський район

Вигрібні ями в межах правил

Дата: 02.12.2024 13:59
Кількість переглядів: 41

                                              Вигрібні ями в межах правил

Порушення вимог чинного законодавства при облаштуванні вигрібної ями призводить до збільшення кількості звернень громадян щодо забруднення об’єктів навколишнього середовища в результаті її функціонування.

На жаль, не всі приватні будинки підключені до мереж централізованої каналізації, особливо це стосується сільської місцевості. Саме тому власники домоволодінь змушені вирішувати це питання самостійно шляхом оснащення земельної ділянки вигрібною ямою, відстійником або септиком тощо.

У зв’язку з актуальністю цього питання Жмеринське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області нагадує про основні вимоги чинного законодавства при облаштуванні вигрібної ями.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 406 від 07.06.2017 року «Про затвердження переліку будівельних робіт, які не вимагають документів, що дають право на їхнє виконання та після закінчення яких об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію» до будівельних робіт, на які не потрібно спеціального дозволу, відноситься у тому числі зведення на земельній ділянці тимчасових будівель та споруд без улаштування фундаментів зокрема й вигрібних ям.

Порядок розміщення вигрібних ям встановлено «Державними санітарними нормами та правилами утримання територій населених місць» (далі Державні санітарні норми), затвердженими наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17.03.2011 № 145. Відповідно до пункту 2.21 Державних санітарних норм, рідкі відходи, що утворюються у житлових та громадських спорудах і будівлях за відсутності централізованого водопостачання та водовідведення, допускається зберігати у вигрібних ямах. 

Вигрібна яма (вигріб) – інженерна споруда у вигляді поглиблення в землі, виконана з водотривкого матеріалу, призначена для збирання та зберігання рідких відходів, наземна частина якої обладнана щільно прилягаючою кришкою.

Роботи з облаштування вигрібної ями починаються з вибору місця для її розміщення.

Основні вимоги до розміщення вигрібної ями (вигребу):

  • повинна бути віддалена від меж земельних ділянок навчальних та лікувально-профілактичних закладів, стін житлових та громадських будівель і споруд, майданчиків для ігор дітей та відпочинку населення на відстань не менше 20 м;

  • місце розміщення вигребу на присадибній ділянці та відстань від нього до власного житлового будинку визначає власник цього будинку з додержанням правил добросусідства;

  • в умовах нецентралізованого водопостачання вигреби на території присадибної ділянки повинні бути віддалені від індивідуальних колодязів і каптажів джерел на відстань не менше 20 м, при цьому відстань від вигребів до громадських колодязів і каптажів джерел повинна бути не менше 50 м, а також слід враховувати напрямок схилу ділянки (пункт 2.22 розділу ІІ Державних санітарних норм);

  • об’єм вигребу розраховується виходячи з чисельності населення, що ним користується;

  • роботи по влаштуванню вигрібної ями (вигребу) виконуються відповідно до санітарних норм та правил;

  • вигрібну яму (вигріб) виконують з водотривкого матеріалу, наземну її частину обладнати щільно прилягаючою кришкою. При влаштуванні ями необхідно передбачити вільний доступ до неї асенізаційної машини.

Також повідомляємо, що відповідно до п.1 ст. 103 Земельного кодексу України (далі – ЗК України) визначено зміст добросусідства. Власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земель відповідно до їх цільового призначення, які завдають найменше незручностей власникам і користувачам сусідніх ділянок (наприклад, задимлення, затінення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо).

Згідно зі статтею 104 ЗК України, власники та землекористувачі земельних ділянок можуть вимагати припинення діяльності на сусідній земельній ділянці, здійснення якої може призвести до шкідливого впливу на здоров'я людей, тварин, на повітря, земельні ділянки та інше.

Пункти 3 і 5 статті 158 ЗК України передбачають, що органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори у межах населених пунктів щодо додержання громадянами правил добросусідства. У разі незгоди власників землі або землекористувачів з рішенням органу місцевого самоврядування спір вирішується у судовому порядку.

                                                                         

                                                                             Відділ державного нагляду

                                                                             за дотриманням санітарного законодавства

                                                                             Жмеринського районного управління

                                                                             Головного управління Держпродспоживслужби

                                                                            у Вінницькій області

 

 

                                              


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь